Adam Małysz – legenda za życia

adam_malysz_rb_kart_fight_2013

Jeżeli mieszkasz w Polsce na pewno jesteś fanem sportu. Nasz naród jest niesamowicie zakręcony na punkcie sportowej adrenaliny, która towarzyszy nie tylko reprezentantom, którzy walczą o jak najlepsze lokaty podczas każdych rozgrywanych przez siebie zawodów, ale także i kibicom, którzy gromadzą się na trybunach lub przed szklanymi ekranami telewizorów, by dopingować swoich faworytów i ulubieńców. Jednym z najchętniej oglądanym sportem przez Polaków są skoki narciarskie. Ta ekstremalna dyscyplina stała się popularna głównie za sprawą naszego „Orła” z Wisły, czyli Adama Małysza – jednego z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich na całym świecie.

Adam Małysz urodził się trzeciego grudnia 1977 roku na terenie Wisły – miasta, z którym związany jest do dziś. Już od najmłodszych lat nie było mu obce skakanie. Swój pierwszy skok wykonał mając zaledwie sześć lat, kontynuując rodzinną tradycję i zamiłowanie do tego niezwykle ekstremalnego i niebezpiecznego sportu. Sport ten uprawiał jego pradziadek oraz wujek – Jan Szturc, który po zakończeniu własnej sportowej kariery, zajął się szkoleniem swoich następców, w tym młodego wówczas Adama Małysza. Jako młody chłopak, Adam nie tylko uprawiał skoki narciarskie, ale również kombinację norweską, która składa się ze skoków oraz biegu na nartach, jednak pomimo nie do końca satysfakcjonujących wynikach w 1994, ówczesny trener oraz wujek wraz z Adamem zadecydowali o skupieniu się wyłącznie na skokach. Na pozytywne efekty tej decyzji nie trzeba było długo czekać. W tym samym roku, Adam Małysz trafił do kadry narodowej polskich skoczków, która trenowała pod okiem Pavla Mikeski – czeskiego szkoleniowca.

Swój debiut w Pucharze Świata, Małysz odbył dziewiątego grudnia na Srednjej Velikance w słoweńskiej Planicy. Niestety nie udało mu się awansować do konkursu głównego. Zajął bowiem dopiero odległe miejsce w szóstej dziesiątce. I nie wywalczył kwalifikacji. Pomimo tego, nie zrażał się i niebawem udało mu się nie tylko awansować do konkursu, ale również uzyskać w nim bardzo dobre, jak na młodego i aspirującego skoczka miejsce. Podczas zawodów na skoczni Bergisel w austriackim Innsbrucku zajął on siedemnaste miejsce. W 1996 roku, Adam Małysz wywalczył swoje pierwsze podium podczas zawodów Pucharu Świata. Na skoczni w Iron Mountain udało mu się zająć drugą pozycję. Również na pierwsze pucharowe zwycięstwo nie trzeba było długo czekać. Podczas ostatnich zawodów w sezonie 1995/1996 odbywających się w stolicy Norwegii, Małysz stanął na najwyższym stopniu podium.

W sezonie 1997/1998, Adamowi nie udało się uzyskać satysfakcjonującej lokaty podczas Igrzysk Olimpijskich, odbywających się w Nagano. Był to dość trudny czas dla naszego skoczka, który musiał zmagać się z kłopotami nie tylko na skoczni, ale i z trenerem. Po zakończeniu sezonu, rozważał nawet zakończenie kariery. Na całe szczęście tego nie zrobił, gdyż prawdziwe sukcesy, wielka sława i era małyszomanii miała dopiero nadejść. Prawdziwym przełomem w karierze najlepszego polskiego skoczka był sezon 2000/2001, kiedy to Adam Małysz jako pierwszy reprezentant naszego kraju wygrał niezwykle prestiżowy Turniej Czterech Skoczni. I to dodatkowo w jakim stylu. Drugiego zawodnika turnieju wyprzedził o ponad sto punktów, co w tej dyscyplinie jest bardzo dużą przewagą, szczególnie jeśli została wypracowana podczas zaledwie czterech konkursów.

Później mogło być już tylko lepiej. Oczywiście nie obyło się bez kontuzji i mrożących krew w żyłach kontuzji, jednak nasz skoczek ze wszystkich opresji wychodził cało. Jego rekord życiowy wynosi 230,5 metra, a pobił go na mamuciej skoczni w Vikersund. Adam Małysz jest multimedalistą Igrzysk Olimpijskich. Pomimo braku, niezwykle oczekiwanego złota udało mu się wywalczyć aż trzy srebrne i jeden brązowy krążek na olimpiadach w Salt Lake City w 2002 roku oraz w 2010 w Vancouver. Nasz reprezentant aż czterokrotnie został mistrzem świata i tyle samo razy w górę wznosił Kryształową Kulę, zdobytą za pierwsze miejsce w cyklu Pucharu Świata. Oczywiście medali, pucharów i wyróżnień można by tu wymieniać niemalże w nieskończoność. Na terenie Wisły w można zobaczyć wiele trofeów oraz elementów sprzętu Adama Małysza. Mieści się tam jego galeria. Skoczek zakończył swoją karierę w 2011 roku. Wówczas nasi rodacy zaangażowali się w akcję „Cała Polska nosi wąsy”, czyli znak charakterystyczny dla naszego wybitnego sportowca. Obecnie Małysz bierze udział w rajdach samochodowych, a także stara się doradzać naszym obecnym kadrowiczom, wspierając ich podczas najważniejszych zawodów, a także komentując ich poczynania na antenie Eurosportu.

Dodaj komentarz