Agnieszka Radwańska – Krakowianka na korcie

Agnieszka_Radwanska_2013_Indian_Wells

Urodziła się w Krakowie i przez cały czas trwania swojej kariery wraca do tego miasta i jest z nim związana. Jest pierwszą Polką, która dała się poznać na kortach całego świata jako tenisistka, sięgająca po najbardziej prestiżowe nagrody. Osiemnastokrotnie zwyciężała w turniejach WTA, zarówno w grze singlowej jak i podwójnej.

Agnieszka Radwańska pochodzi ze sportowej rodziny. Od najmłodszych lat trenowała tenis pod okiem ojca, tenisisty i łyżwiarza figurowego. Uczestniczyła w życiu sportowym dziadka, w latach młodości, hokeisty i trenera „Cracovii”. Nieobce więc były jej trudy sportowej codzienności, treningów, odpowiedniej diety i trudów rozgrywek. Temu wszystkiemu zarówno Agnieszka, jaki i jej siostra, Urszula, umiały sprostać.

Uznana została za profesjonalną tenisistkę w 2005 roku, w którym odniosła swój pierwszy wielki sukces, wygrywając na turnieju Wimbledonu juniorów. Od 2007 roku regularnie bierze udział w największych światowych rozgrywkach.

Wielkim zaszczytem, jaki spotkał siostry Radwańskie, była możliwość reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich, które dla zawodników wszystkich konkurencji są największym wyzwaniem i już sam udział w imprezie-kontynuatorce starożytnych tradycji, jest ogromnym przeżyciem.

Udział w rozgrywkach Pucharu Federacji

Polska tenisistka reprezentowała Ojczyznę na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, w roku 2008. Nie były to fortunne występy tenisistki, która odpadła w drugiej rundzie rozgrywek singlowych, przegrywając z Francescą Schiavone. W turnieju deblowym wystapiła wraz z Martą Domachowską, nie odnosząc sukcesu. W rankingu WTA odnotowała 11 miejsce.

Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku Agnieszka Radwańska powitała jako chorąży polskiej reprezentacji. Podczas Igrzysk przegrała już w pierwszej rundzie rozgrywek singlowych. Julia Gorges pokonała Agnieszkę 5:7, 7:6 oraz 4:6. Nie powiodła się reprezentantce Polski również w rozgrywkach deblowych. Wraz z siostrą dotarły do drugiej rundy. W mikście, w którym wystapiła z Marcinem Matkowskim, również nie odniosła sukcesu, bowiem polska para odpadła już po pierwszej rundzie rozgrywki przeciwko australijskiemu deblowi.

W roku 2012 została finalistką wielkiego szlema w Wimbledonie. Był to najlepszy występ zawodniczki polskiej od czasów Jadwigi Jedrzejewskiej, finalistki z 1937 roku. W trakcie rozgrywek wimbledonowych przechodziła zwycięsko przez kolejne rundy turnieju. Ostatni mecz o mistrzostwo przegrała z Sereną Williams, która po raz piąty siegnęła po zwycięstwo w turnieju. Agnieszka Radwańska przegrała 1:6, 7:5, 2:6. Niewątpliwym efektem turnieju był awans tenisistki na drugie miejsce w rankingu WTA.

Sukcesy tenisistki

Od najmłodszych lat osiagała sukcesy i rosnącą popularność. Na szczególną uwagę zasługuje nagroda z 2006 roku „Debiut roku”, potwierdzająca zainteresowanie młodą zawodniczką przez Women’s Tennis Association – WTA, będącą największą organizacją skupiającą tenisistki, trenerów i organizatorów tenisowych imprez.

W kolejnych latach – od 2011 roku do 2015 roku – ogłaszano Agnieszkę ulubioną tenisistką publiczności”. Uzyskiwała również polubienia na Facebooku, była uznana za tenisistkę o najlepszym zagraniu – w latach 2013-2015.

Agnieszka Radwańska zajmuje w rankingu tenisistów światowych, ogłaszanych przez federacje tenisowe, pierwszą dziesiątkę. Poprzednikiem Agnieszki w 1977 roku był Wojciech Fibak. W sezonie 2013 tenisistka zajęła piąte miejsce w rankingu singlowym WTA Tour, następny sezon zakończyła na szóstym miejscu. Na krótko nawiązała współpracę z mistrzynią wielkoszlemową, Martiną Navratilową.

W sezonie 2015 roku powróciła na miejsce piąte w rankingu singlowym WTA Tour. Sukcesy sportsmenki zauważyli uczestnicy 81. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”. Zajęła trzecie miejsce w konkursie na najlepszego sportowca.

Za osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz upowszechniania sportu Agnieszka Radwańska została odznaczona w 2013 roku Złotym Krzyżem Zasługi, a także Odznaką Honorowej „Bene Merito”, za wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Sezon 2016

Nowy sezon rozpoczął się triumfem w chińskim turnieju Shenzhen. Pokonała wszystkie rywalki i w ostatnim meczu pokonała Amerykankę, Alison Riske. W ten sposób zdobyła 18. tytuł mistrzowski w swojej karierze. Agnieszka Radwańska uplasowała się na czwartym miejscu rankingu WTA, zajmując miejsce Marii Szarapowej.

Dodaj komentarz