Aktorka stworzona do sukcesu

Meryl Streep, American actress born in Summit, New Jersey, who has starred and acted in many award-winning films.   (Photo by Evening Standard/Getty Images)

Tak o 67-letniej dzisiaj gwieździe amerykańskiego kina, powiedział dziekan Yale, Robert Brustein. Meryl Streep od najmłodszych lat realizowała swoje marzenia o występach na scenie. Naukę aktorstwa pobierała w czasie edukacji w college’u oraz na studiach na uniwersytecie w Yale, na którym uzyskała tytuł magistra.

Za ciekawostki można uznać jej znajomość studencką z Sigourney Weaver, z którą uczęszczała na zajęcia wydziału dramatycznego oraz udział w sztuce wg Dostojewskiego, reżyserowanej przez Andrzeja Wajdę. Zagrała w niej u boku Elżbiety Czyżewskiej.

Szybko została doceniona na Broadwayu, gdzie rozpoczęła występy po ukończeniu studiów. Jej debiut przypadł na 1971 rok.

W 1978 roku otrzymała nominację do nagrody Oskara za rolę Lindy w dramacie wojennym „Łowca jeleni”, zaledwie rok po debiucie filmowym. Zagrała u boku, między innymi Roberta De Niro i Christophera Walkena. W 1979 roku stworzyła świetną kreację w „Manhattanie” Woody’ego Allena, grając byłą żonę bohatera, Jill. Rok 1980 przyniósł Meryl Streep nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w dramacie sądowym o rodzinie Kramerów. Filmie reżyserowany był przez Roberta Bentona. Rola Joanny Kramer, granej u boku Dustina Hoffmana, zapadła w świadomość widzów. Pamiętną rolą zagrał Hoffmana, który wcielił się w postać ojca. Część dialogów filmowych napisała sama aktorka.

Rozwój kariery

Lata 1980-1989 w życiu Meryl Streep były okresem sukcesów i powstawania ważnych kreacji aktorskich. Zaowocowały sześcioma nominacjami do nagrody Oskara, w tym jedną statuetką za „Wybór Zofii”, filmu z 1982 roku. Niezwykły melodramat Alana J. Pakuli ukazał związek bohaterów – początkującego pisarza, Nathana i Polki, Zofii, która w Auschwitz straciła swoich bliskich. W wielu momentach filmu aktorka mówi po polsku. Świetnie ukazany obraz Nowego Jorku lat czterdziestych i przeżycia ludzi na długo pozostają w pamięci. Od 1983 roku do 1988 aktorka została nominowana do nagrody Oskara za najlepszą rolę pierwszoplanową kolejnych pięciu filmach.

Lata 1990 – 2000 to dalsze sukcesy artystki, którą wielokrotnie nagradzano za wybitne kreacje. Akademia Filmowa czterokrotnie nominowała Meryl Streep do nagrody Oskara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. W 1991 roku nominacja dotyczyła głośnego filmu „Pocztówki znad krawędzi”, w którym zagrała z plejadą gwiazd: Richardem Dreyfussem, Gene’m Hackmanem, Dennisem Quaidem czy Shirley MacLaine. Rok 1995 należał do pięknego melodramatu „Co się wydarzyło w Madison County”. Film w reżyserii Clinta Eastwooda i z jego udziałem zachwycił publiczność wnikliwą charakterystyką bohaterów, spokojna i wyważoną grą aktorów, oddających prawdę o dojrzałej miłości i odpowiedzialnym podejmowaniu decyzji. W roku 1998 powstał obraz, ukazujący zachowania rodziny wobec problemu, związanego z chorobą najbliższej osoby. Meryl Streep zagrała w nim chorą na nowotwór matkę. Ostatnim filmem tej dekady był obraz z 1999 roku, do którego aktorka nauczyła się gry na skrzypcach.

Następne lata przyniosły kolejne produkcje filmowe, które potwierdziły wielkość aktorską Meryl, jej perfekcjonizm i kunszt zawodowy. Siedmiokrotnie nominowana do nagrody Oskara w latach 2001 – 2015, została nią nagrodzona w roku 2012 za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie w reżyserii Phyllida Lloyda. Rola Margaret Thatcher ukazała żelazną lady w ostatnich latach życia, wspominającą koleje swojej kariery politycznej i związek z mężem. Dzięki Meryl Streep powstała piękna, wzruszająca i pozbawiona pompatyczności kreacja. W 2014 roku powstał film . Wyprawa piekarza i jego żony do zaczarowanego lasu, by odwrócić uroki rzucone przez Czarownicę, graną przez Meryl, składa się na fabułę filmu, reżyserowanego przez Roba Marshalla.

Aktorstwo jest sensem życia

Całe życie zawodowe aktorki jest potwierdzeniem tego stwierdzenia. Pomimo tego, że tworzenie filmu wymaga poświeceń i często jest się gościem we własnym domu, aktorka umiała pogodzić rolę matki z rolą gwiazdy filmowej. Otrzymała łącznie 138 nagród. Jest aktorką, która otrzymała najwięcej nominacji – do nagrody Oskara 19 oraz do Złotego Globu 28. W roku 2000. otrzymała francuski Order Sztuki i Literatury. Amerykański Instytut Filmowy w 2004 roku przyznał aktorce nagrodę za całokształt twórczości. Prezydent USA dwukrotnie uhonorował wybitną artystkę medalami – w 2010 roku Narodowym Medalem Sztuki, a w 2014 roku Prezydenckim Medalem Wolności.

Pomimo tak wielu sukcesów, aktorka pozostała skromną i oddaną rodzinie osobą. Obdarzona dużym poczuciem humoru i dystansem do własnej osoby, często mówi, że jak samemu prasuje się własne ubrania, nie ma ryzyka, że do głowy uderzy woda sodowa.

Dodaj komentarz