Anita Włodarczyk – mistrzyni w rzucie młotem

PHOTO PAWEL SKRABA / SE / EAST NEWS
PEKIN, STADION OLIMPIJSKI
DZIEN SZOSTY (CZWARTEK) MISTRZOSTW SWIATA - SESJA POPOLUDNIOWA - FINAL RZUTU MLOTEM KOBIET
N/Z ANITA WLODARCZYK
27/08/2015
LEKKOATLETYKA PEKIN MISTRZOSTWA SWIATA LEKKA STADION ZAWODY
WSZYSTKIE ZDJECIA NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Kariera sportowa

Polska lekkoatletka urodziła się w Rawiczu, w 1985 roku. Od dziecka marzyła o sukcesach sportowych, co zaczęło spełniać się, gdy w 1998 roku uzyskała tytuł mistrzyni Europy juniorów w speedrowerze, dyscyplinie kolarskiej na żużlu.

Regularne treningi lekkoatletyczne podjęła Anita Włodarczyk w klubie „Kadet Rawicz”. Wówczas zajęła się na poważnie treningami w rzucie młotem. Na mistrzostwach Polski seniorów, odbywających się w Bydgoszczy, zajęła trzecie miejsce. W 2008 roku, w Słupsku, uzyskała tytuł młodzieżowej mistrzyni kraju w rzucie młotem.

Rok 2008 to również Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Podczas swojego występu uzyskała wynik 71,56 metrów, który pozwolił jej zająć szóste miejsce. Natomiast trzecią lokatę uzyskała w światowym finale lekkoatletycznym w Stuttgarcie.

Sezon 2009 przyniósł Anicie Włodarczyk kolejne doświadczenia sportowe. Zwyciężyła w zimowym pucharze Europy, z wynikiem 75,05 metrów, co stanowiło życiowy wynik sportsmenki. Wygrała również mityng w Ostrawie, poprawiając swój wynik do 76,59 metrów.

Swój pierwszy złoty medal mistrzostw Polski seniorów uzyskała w Bydgoszczy, a w Chociebożu pobiła rekord Kamili Skolimowskiej. Uzyskane 77,20 metrów stanowiło czwarty wynik w kobiecej historii rzutów młotem.

Pasmo sukcesów przypieczętowała, ustanawiając rekord świata na mistrzostwach w Berlinie, rzucając młotem na odległość 77,96 metrów.

Wraz z Justyną Kowalczyk została uhonorowana Wielką Honorową Nagrodą Sportową PKOL-u.

Osiągnięciem sezonu 2010 roku było poprawienie własnego rekordu. Na zawodach w Barcelonie Anita Włodarczyk zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy, z wynikiem 73,56 metrów.

Pozycje medalowe

Medalowe lokaty Anita Włodarczyk uzyskała w 2012 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, na których wywalczyła srebrny medal. W tym samym roku w Helsinkach, na Mistrzostwach Europy stanęła na najwyższym podium i to dla niej zagrano hymn Polski.

Podczas Mistrzostw Świata w Moskwie, w 2013 roku zdobyła srebrny medal. Rok 2014 to wielki sukces Anity Włodarczyk, która zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Europy w Zurychu. Rok 2015 i Mistrzostwa Świata w Pekinie zaowocowały złotym medalem.

W sumie Anita Włodarczyk w reprezentacji Polski zdobyła w latach 2009-2015 cztery złote medale, dwa srebrne i jeden brązowy, w najważniejszych imprezach sportowych w Europie i na świecie.

Mistrzostwa Polski

W latach 2005-2015 wybitna sportsmenka startowała 10 razy w finale mistrzostw Polski seniorów. W sumie zdobyła sześć złotych medali, jeden srebrny i jeden brązowy. W 2015, rzucając młotem na odległość 78,24 metrów, uzyskała rekord mistrzostw Polski.

Dodaj komentarz