Cate Blanchett – aktorka nie tylko historyczna

698f0a91-e47b-4da5-bb52-06127d23f17d-2060x1236

U progu kariery

Urodzona w 1969 roku w Australii, nie wiązała swoich planów życiowych z aktorstwem. Wiele podróżowała, studiowała ekonomię oraz sztukę. W wieku 18. lat wyjechała do Egiptu i ta podróż okazała się najważniejszym momentem życia. Miała okazję statystować w filmie. Pod wpływem tego wydarzenia postanowiła zostać aktorką. Po powrocie do Australii ukończyła studia w Narodowym Instytucie Teatralnym.

Propozycję pierwszej poważnej roli filmowej Cate Blanchett otrzymała w 1998 roku. Zagrała wówczas Elżbietę I w obrazie Shekhara Kapura. Zachwyciła interpretacją postaci wielkiej władczyni, z rozmachem i fantazją odtwarzając jej sposób bycia i motywację postępowania. Aktorka została zauważona przez krytyków filmowych i w 1999 roku otrzymała nominację do nagrody Akademii Filmowej. Za swoją rolę zdobyła nagrodę Złotego Globu i nagrodę BAFT-y, czyli Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

BFTA przyznała Cate Blanchett swoją nagrodę za rolę drugoplanową w filmie o utalentowanym panu Ripley’u. Zagrała w nim Meredith Logue. Wspólnie z nią w filmie zagrali, między innymi Matt Damon jako Tom Ripley, oraz Gwyteth Paltrow i Jude Law.

W stronę Oskara

W roku 2005 powstał film Martina Scorsese „ Aviator”. Dramat, opowiadający o Howardzie Hughesie, człowieku z wizją własnych linii lotniczych, otrzymał 5 statuetek Oskara, w tym nagrodę dla Cate Blanchett za kobiecą rolę drugoplanową. Zagrała w nim Katharine Hepburn, grając u boku Leonarda DiCaprio, który wcielił się w postać głównego bohatera. Aktorka została także wyróżniona nagrodą BAFT-y i Złotego Globu.

Kolejna statuetka Oskara trafiła do aktorki w 2014 roku za rolę pierwszoplanową w filmie „Blue Jasmine”. Woody Allen podjął trudny temat rodzinnych relacji, ukazując losy sióstr. Wprawdzie dramat nie jest tym gatunkiem filmowym, w którym reżyser najlepiej się realizuje, to rola wykreowana przez Cate Blanchett z pewnością zwraca uwagę swoją dojrzałością i realizmem. Doskonałą grę artystki doceniono również podczas przyznawania nagród BAFT-y i Złotych Globów.

Galadriela

W ekranizacji trylogii zagrała Galadrielę, królewnę – elfa. Operator filmowy trylogii, Andrew Lesnie, by oddać głębię i przenikliwość jej spojrzenia, wykorzystał białe choinkowe lampki, by odbijały się w źrenicach Cate Blanchett niczym gwiazdy. Postać doskonale oddaje niezwykłość elfów. Trylogia powstała w latach 2001-2003. W sumie przyznano wszystkim częściom niezwykłej adaptacji powieści Tolkiena 16 statuetek Oskara.

W 2001 roku przyznano Cate Blanchett specjalne odznaczenie za zasługi aktorskie. Medal Stulecia był również dowodem uznania dla pracy artystki całego społeczeństwa australijskiego.

Dodaj komentarz