Dżentelmen filmu – Michael Caine

NEW YORK, NY - MAY 21:  Actor Michael Caine attends the "Now You See Me" New York Premiere at AMC Lincoln Square Theater on May 21, 2013 in New York City.  (Photo by Astrid Stawiarz/Getty Images)

Tak można określić aktora, który na ekranie, niezależnie od roli, której się podjął, zachowuje wdzięk, niewymuszoną elegancję, charakterystyczny sposób poruszania się. Potwierdzeniem niezwykłej osobowości było nadanie Michaelowi Caine’owi szlacheckiego tytułu, który przyjął z rąk królowej Elżbiety w roku 2000.

Aktor zaliczany jest do najlepszych artystów filmowych. Stworzył wiele ciekawych ról, grając w przeszło stu filmach. Pomimo wielkiej popularności, którą przyniosły wybitne kreacje aktorskie, nie dał się zaszufladkować. Występuje w dramatach, kryminałach, filmach sensacyjnych, komediach i obrazach obyczajowych. Jego praca znalazła uznanie w oczach krytyków filmowych. W czasie swojej kariery był nominowany 32 razy do najbardziej prestiżowych nagród. Wygrywał 11 razy. Dwukrotnie został doceniony przez Amerykańską Akademię Filmową, która przyznała mu dwie statuetki Oskara: w 1987 roku za film „Hannah i jej siostry” za najlepszą role drugoplanową oraz w roku 2000 za udział w filmie „Wbrew regułom”, również za rolę drugoplanową.

W komedii Woodego Allena Michael Caine wciela się w safandułę Elliota, męża Hanny, którą gra Mia Farrow. Jego miłość do siostry żony, Lee, przynosi wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji i stawia bohaterów przed problemami, które, jak to zwykle bywa u mistrza gatunku, zostają rozwiązane w nietypowy sposób. Na podkreślenie zasługuje fakt, że aktor został wyróżniony za rolę drugoplanową, w filmie pełnym sław – grali w nim, między innymi Max von Sydow, Lloyd Nolan, Woody Allen i John Turturro, jeśli by wymieniać role męskie.

W dramacie na motywach powieści Johna Irvinga i w oparciu o jego scenariusz, Michael Caine odtworzył postać doktora Wilbura Larcha, dokonującego nielegalnych aborcji i prowadzącego na co dzień sierociniec. Pod jego wpływem wychowuje się Homer Wells. Rozterki moralne, przypadające w udziale postaciom ukazanym w dziele Lasse Hallstroma, reżysera filmu, składają się na frapującą całość.

Tytan pracy

Pomimo ukończonych 83 lat, Michael Caine jest wciąż twórczym aktorem, chętnie obsadzanym w powstających filmach. 12 grudnia 2015 roku otrzymał Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora roku. Agnieszka Holland, reprezentująca Radę Europejskiej Akademii Filmowej stwierdziła, że wyróżnienie należało się aktorowi od dawna.

Działalność filmowa nie jest jedynym polem aktywności brytyjskiego aktora. Michael Caine dał się poznać jako pisarz. Jego dziełem są cztery książki. Opublikował również autobiografię oraz zbiór własnych wykładów dla telewizji BBC.

Aktor prowadzi kilka restauracji i posiada własną firmę producencką. Można śmiało stwierdzić, że jego życie dostarczyłoby materiału na kilka dobrych scenariuszy filmowych.

Dodaj komentarz