Freddie Merkury – artysta wszechstronny

Freddie_Mercury_performing_in_New_Haven,_CT,_November_1977_cropped

Zanim przyszła sława

Urodzony w Zanzibarze, wychowany został w obrządku zoroastryjskim. Pierwszy zespół muzyczny założył w wieku ośmiu lat. Ujawniły się już wtedy wielkie możliwości głosowe Farrokha Bulsara, późniejszego Freddiego Merkurego i jego absolutny słuch. Pobierał lekcje fortepianu, uczęszczał na zajęcia sztuki.

Po wybuch rewolucji w 1964 roku wraz z całą rodziną wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Miał wówczas 17 lat. Rozpoczął studia na Wydziale Grafiki w Ealing College of Art. Był to czas, kiedy obronił dyplom, próbował sam utrzymać się materialnie i zaczął spotykać się z muzykami. Założył również własny zespół.

Queen

W roku 1971 narodził się Queen. Nazwę zaproponował Freddie Merkury, przybierając jednocześnie pseudonim, pod którym będzie go wielbił cały świat. Sam pseudonim wiele mówi o samej osobowości artysty, który nawiązał do mitycznego posłańca rzymskich bogów. Swoje umiejętności plastyczne wykorzystywał w projektowaniu scenicznych kostiumów. W 1974 roku ukazała się pierwsza płyta. W 1975 roku ukazała się kompozycja Freddiego Merkurego. Wyjątkowe zdolności Freddiego umożliwiły Queenom występy na wielkich koncertach i przed telewizyjną publicznością.

Zmiana wizerunku

Zmiana image’u polegała na przyjęciu punkowego entourage’u. obciął długie włosy, zapuścił wąsy i zaczął ubierać się w czarne skórzane stroje. Podobnie jak zaspół. Tak właśnie zaprezentował się na okładce płyty z 1980. Nie wszystkim taka przemiana odpowiadała. Problematycznym był występ zespołu w 1985 roku na charytatywnej imprezie z udziałem największych gwiazd. Doszło do koncertu, który został uznany na największe wydarzenie światowej muzyki rockowej. Freddie Merkury olśnił widownię i porwał swoim energetycznym występem. Późniejsze koncerty miały miejsce w Sao Paulo, na Stadionie Wembley w 1986 roku oraz w tym samym roku za żelazną kurtyną, na Węgrzech. Głos artysty, obejmujący cztery oktawy, perfekcyjna dykcja i absolutny słuch sprawiały, że słuchacze pozostawali pod wielkim wrażeniem wykonywanych przez zespół utworów.

Kompozytor i aranżer

Talent piosenkarza okazał wszechstronny. Napisał przeszło połowę utworów Queenów. Pomimo tego, że dobrze czuł się w mocnym, rockowym repertuarze, gustował również w eklektyzmie, wprowadzając do piosenek elementy romantyczne, popowe i disco. Oprócz kompozycji fortepianowych, próbował także sił w grze na gitarze.

Pomysł na płytę, na której znalazłyby się utwory z muzyką klasyczną, pomimo początkowych niepowodzeń, nabierał realnych kształtów. Zgoda na wspólną płytę divy operowej, Montserrat Caballe i Freddiego Merkurego zaowocowała powstaniem krążka „Barcelona”, poświeconemu ukochanemu miastu śpiewaczki. Perfekcjonizm artystów, słyszalny w każdym akordzie, okazał się sposobem na sukces. Płyta zachwyciła samą Caballe, jak i fanów Merkurego i krytyków muzycznych, którym została zaprezentowana po raz pierwszy w maju 1987 roku.

Piosenkarz współpracował także z innymi artystami. Należeli do nich Billy Squier, Roger Taylor i Michael Jackson, z którym nagrał trzy utwory

Lata 1992 do 2000 naznaczone zostały nagraniami okolicznościowymi, solówkami artysty i klipami.

Czas choroby

Kłopoty zdrowotne Freddiego Merkurego rozpoczęły się w 1987 roku. Artysta, zarażony wirusem HIV, dłuższy czas ukrywał chorobę. Pogorszenie ogólnego stanu zdrowia nastąpiło w 1990 roku. Nie zwolnił wówczas tempa pracy, nagrywając wraz z zespołem kolejną płytę. Ostatni teledysk z udziałem Freddiego ukazał się w maju 1990 roku. Nad swoją ostatnią kompozycją skończył pracować w październiku tego roku, a w listopadzie uczestniczył w ostatniej sesji nagraniowej.

Do swojej choroby przyznał się publicznie na dzień przed śmiercią, która nastąpiła 24 listopada 1991 roku, w Londynie, o godzinie 19.20. Freddie Merkury zmarł w wieku 45 lat.

Pamięci piosenkarza

Pogrzeb artysty przebiegł w obrządku zoroastryjskim. Do wielkich znaków zapytania należy miejsce pochówku Merkurego. 20 kwietnia 1992 roku na stadionie Wembley odbył się wielki koncert, z którego dochód przeznaczono na walkę z AIDS. Członkowie zespołu założyli fundację imienia zmarłego artysty, której założeniem miało być dysponowanie funduszami i pomoc w walce ze śmiertelną chorobą. Artyści wykonywali piosenki z repertuaru zespołu.

Dodaj komentarz