Kurt Cobain – tęsknota za niebytem

maxresdefaultf

Słowa piosenki , mówiące o najszczęśliwszym dniu życia, jako tym, po którym już nic nie będzie, wyrażały trudną do zrozumienia postawę amerykańskiego muzyka, Kurta Cobaina. W 1994 roku popełnił samobójstwo, przeżywszy zaledwie 27 lat.

Zaliczany był do utalentowanych gitarzystów. Znalazł się na 12. miejscu wśród stu najlepszych gitarzystów wszech czasów. Jako wokalista i twórca własnych kompozycji, trafił na listy najlepszych wykonawców, zajmując 20. miejsce wśród stu najlepszych.

Kurt Cobain i Krist Novoselic założyli zespół „Nirvana”. W 1989 roku ukazała się ich pierwsza płyta. Zainteresowania muzyką, a zwłaszcza twórczością prezentowaną przez „Kiss”, „Black Sabbath”, „Sex Pistols” czy „The Clash”, wywarły duży wpływ na upodobania muzyczne i kompozycje Kurta Cobaina.

Zespół opracował trzy albumy studyjne, dwa albumy koncertowe, dwadzieścia singli. Drugi album okazał się najlepiej sprzedającym się albumem alternatywnym w latach dziewięćdziesiątych. Zespół przyczynił się do popularyzacji rocka alternatywnego. Kurt Cobain tworzył do powstającej muzyki niepokojące teksty, oddające emocje i wrażliwość swojego pokolenia. Trzeci również spotkał się z dużym zainteresowaniem i pochlebnymi recenzjami.

W 1994 zespół „Nirvana” odbył turnee po Europie. Po powrocie do USA, uzależniony od heroiny Kurt Cobain postanowił zgłosić się do kliniki odwykowej. Jednak leczenie okazało się za trudne. Uciekł do domu, gdzie popełnił samobójstwo.

Zespół po śmierci swojego lidera rozwiązał się. Płyty z muzyką zespołu zostały sprzedane na całym świecie w nakładzie przekraczającym 50 milionów egzemplarzy.

Kurt Cobain stał się bohaterem wielu dokumentów, rozważających jego życie i twórczość. Do roku 2016 powstało sześć filmów dokumentalnych

Dodaj komentarz