Mariusz Max Kolonko – Polak w Ameryce

126

Mariusz Max Kolonko studiował na wydziale dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Poznaniu na wydziale nauk politycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jako student prowadził audycje radiową „Zapraszamy do Trójki”.

W wieku 23 lat postanowił opuścić Polskę i wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Początkowo zajął się prowadzeniem własnego przedsiębiorstwa budowlanego. W 1992 roku zwrócił się w kierunku dziennikarskim. Został amerykańskim korespondentem Telewizji Polskiej. Założył wówczas spółkę producencką, która zajmowała się realizacją materiałów dla TVP, TV4, TVN oraz CBS.

Dziennikarz był twórcą reportaży o Ameryce, realizowanych dla TVP o odkrywaniu Ameryki. Przez pięć lat, od roku 2001 do 2005, pracował jako korespondent dla TVP. Często gościł w amerykańskich stacjach telewizyjnych, ABC i CNN.

Przekazywał na gorąco informacje w pierwszym programie TVP po zamachu na World Trade Center w dniu 11 września. W swojej pracy odznaczał się energicznym przekazywaniem najnowszych informacji, a charakterystyczny styl Mariusza Maxa Kolonki uczynił go osobą rozpoznawalną. W 2001 roku otrzymał nagrodę Wiktora dla najlepszego dziennikarza roku. Uznawany był najpopularniejszym dziennikarzem polskim. Współpraca z telewizją zaowocowała prezentacją korespondencji dla stacji TVN” oraz dla TVP4. W 2016 roku może ponownie zawiązać współpracę z Telewizją Polską.

Popularność

Rosnąca popularność dziennikarza przełożyła się na sukcesy finansowe. Od 2007 roku stał się wizytówką amerykańskiego przedsiębiorstwa reklamowego, zajmującego się ubezpieczeniami. W roku 2008 wziął udział w kampanii reklamowej pt. „Angielski na Maxa”. Mariusza Maxa Kolonkę został uznany za cennym dla reklamodawców polskim dziennikarzem.

Popularność miała również ciemne strony, związane z plotkami, pojawiającymi się na plotkarskich portalach. Dziennikarz wygrał proces o naruszenie dóbr osobistych w 2009 roku, a w 2010 roku wygrał proces o zniesławienie.

Max i Internet

Działalność internetowa generuje ogromną popularność, wyrażającą się w dużej ilości odsłon i komentarzy. Zdając sobie sprawę ze znaczenia Internetu w świadomości ludzi, zaangażował się w działalności w sieci. Od 2009 roku Mariusz Max Kolonko stał się blagierem, stworzył stronę dla weteranów wojennych, w 2012 roku stworzył tekst na, który dał początek dyskusji o polskim dziennikarstwie. Komentował amerykańskie wybory prezydenckie w 2012 roku.

W YouTube możliwe jest wysłuchanie komentarzy dziennikarza na temat ważnych wydarzeń politycznych i kulturalnych. Jego program ma wielu zwolenników, chociaż, w ocenie niektórych widzów, jest prowadzony zbyt agresywnie. MaxTV uplasowała się na 34. miejscu w rankingu najpopularniejszych polskojęzycznych subskrypcji na kanale YouTube.

Mariusz Max Kolonko jest autorem książki, wydanej przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Dodaj komentarz