Miłość do sztuki – Anthony Hopkins 

maxresdefault

Urodzony w 1937 roku jako jedyny syn państwa Hopkinsów, od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania sztuką. W wieku 15. lat poznał osobiście Richarda Burtona, który stał się dla chłopca inspiracją i nadzieją na realizację własnych marzeń.

Nawet nauka w surowej Central School w Port Talbot nie zmieniły natury Philipa Anthonego, który, wbrew nadziejom ojca, że wraz z nim będzie prowadził piekarnię, objął posadę kierownika sceny manchesterskiego teatru. Anthony Hopkins został stypendystą  Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej w Londynie i przez dwa lata pracował w Phoenix Theatre Company w Leicester. Szlify aktorskie zdobywał u samego Laurence’a Oliviera, debiutując jako aktor szekspirowski w Teatrze Narodowym.

Rok 1967 stanowił początek zupełnie nowego okresu w rozwoju umiejętności aktorskich. Trzydziestoletni Anthony Hopkins zaczął próbować swoich sił, grając w filmach. Zagrał, między innymi, Ryszarda Lwie Serce.

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych

W USA aktor nieustannie rozwijał swój talent aktorski, występując na wymagających scenach w teatrach broadwayowskich. Nie zrezygnował również z podejmowania wyzwań filmowych. W 1980 roku David Lynch zaproponował mu udział w swoim filmie o człowieku- słoniu, mężczyźnie cierpiącym na rzadką chorobę. Po nim otrzymał rolę w filmie Rogera Donaldsona „Bunt na Bunty”. Grał w nim u boku Mela Gibsona.

Po 24 latach intensywnej pracy aktorskiej nastąpił nagły zwrot w karierze Anthony’ego Hopkinsa. W 1991 roku zagrał w thrillerze Jonathana Demme’a pt. „Milczenie owiec”. Jego kreacja doktora Hannibala Lectera, mordercy i psychiatry, okazała się na miarę nagrody Akademii Filmowej. W 1992 roku otrzymał statuetkę Oskara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Aktor stał się rozpoznawalny nie tylko w Ameryce. Postać Hannibala-Kanibala zdobyła rozgłos na całym świecie, a sam Hopkins jeszcze dwukrotnie wcielił się w postać mordercy. W dniu 31 grudnia 1992 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki.

Czas sławy

Sukces oskarowego filmu przełożył się na dynamiczny okres w życiu sir Anthony’ego Hopkinsa, o którego zabiegali najlepsi twórcy filmowi. Udział w filmach Jamesa Ivory’ego, Olivera Stone’a oraz Stevena Spielberga przyniosły nominacje do wielu nagród dla aktora pierwszo i drugoplanowego, również do nagrody Oskara.

W roku 2000. stał się obywatelem Stanów Zjednoczonych.

Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych w 2007 roku przyznała artyście nominacje w kategorii aktor. W filmie o zabójstwie Roberta Cennedy’ego zagrał wraz z plejadą aktorskich gwiazd, między innymi z Christianem Slaterem, Martinem Sheenem, Sharon Stone, Demi Moore, Emilio Estevezem, Helen Hunt oraz Lindsay Lohan.

Anthony Hopkins w swojej karierze zagrał w przeszło stu filmach. Jest również kompozytorem muzyki filmowej i reżyserem. W Wiedniu odbyła się prapremiera walca, skomponowanego przez Hopkinsa. Orkiestra Andre Rieu wykonała go pięćdziesiąt lat po powstaniu utworu.

Talent Anthony’ego Hopkinsa ujawnił się także w dziedzinie malarstwa. Obrazy, głównie pejzaże, prezentowane są w galeriach brytyjskich i amerykańskich.

Aktywny udział w życiu publicznym zaowocował powstaniem fundacji dla działań związanych z ochroną przyrody. Był prezydentem National Trust, organizacji, której zadaniem jest ochrona zabytków i przyrody Anglii, Walii oraz Irlandii Północnej. Aktywnie popiera rozwój brytyjskiego Parku Narodowego Snowdonia.

Dodaj komentarz