Otylia Jędrzejczak – motylkiem po złoto

info.elblag.pl-29739-Elblaska-Wiosna-Plywacka-z-ad

Otylia Jędrzejczak należy do grona najbardziej utytułowanych polskich sportowców. Dzięki jej wspaniałym sukcesom na pływackich basenach powstała prawdziwa moda na tą dyscyplinę i do treningu włączonych zostało wiele dzieci i nastolatków. Trzy razy polski naród wybrał Otylię najlepszym sportowcem naszego kraju w plebiscycie Przeglądu Sportowego, doceniając wyniki osiągane na przestrzeni lat. Do największych triumfów należą medale igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, Europy oraz trzy rekordy świata, wywalczone na 200 metrów stylem motylkowym, czyli koronnym dystansie i technice Otylii Jędrzejczak. Po zakończeniu kariery w 2014 roku pływaczka zajęła się upowszechnianiem sportu wśród dzieci i młodzieży, działając aktywnie między innymi w programie noszącym jej imię – Otylia Cup.

Największa gwiazda polskiego pływania urodziła się 13 grudnia 1983 roku w Rudzie Śląskiej. Oryginalne imię otrzymała na cześć patronki dnia swoich urodzin. Mała Otylia była dość chorowita i w celu poprawy jej zdrowia lekarz zalecił wizyty na basenie. Pływanie spodobało się jej tak bardzo, że zaczęła je trenować profesjonalnie. Specjalizowała się w stylu motylkowym i to właśnie w nim osiągnęła największe sukcesy, zwłaszcza na dystansie 200 metrów, ale udanie startowała też na 100 i 400 metrów. Od 1999 do 2007 roku zdobywała wiele cennych medali na mistrzowskich imprezach. Wśród nich najważniejsze są trzy krążki igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 roku – wygrała na 200 metrów, a na 100 i 400 metrów była druga. Niemniej ważne są rekordy świata, Europy oraz Polski, które wielokrotnie ustanawiała.

Życie Otylii Jędrzejczak nie stało się niestety usłane różami. Na jej psychikę bardzo niekorzystny wpływ bez wątpienia miało wydarzenie z października 2005 roku, gdy wraz z bratem jechała samochodem (jako kierowca). Wyprzedzając inne auto, doprowadziła do wypadku, w którym zginął jej 19-letni brat. Otylia w zasadzie przerwała wtedy karierę, przejęta jego śmiercią, a także z powodu licznych rozpraw sądowych, podczas których stawiano jej zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku z bardzo groźnymi konsekwencjami – nawet do ośmiu lat więzienia. Ostatecznie jednak udało jej się tego uniknąć i w 2006 roku powróciła do uprawiania pływania. Nie da się jednak ukryć, że trudne chwile wywarły na nią duży wpływ i już nigdy nie powróciła do tak wysokiej formy, jaką prezentowała wcześniej.

Otylia Jędrzejczak ma złote serce i często angażuje się w różne akcje charytatywne. W 2004 roku sprzedała złoty medal na aukcji, zdobywając kwotę aż 250 tysięcy złotych, które następnie przekazała Klinice Onkologii i Hematologii we Wrocławiu. Pływaczka ma też liczne związki z showbiznesem. Występowała między innymi w piosence Varius Manx, tańczyła w programie TVN „Taniec z Gwiazdami”, zagrała w reklamie wraz ze światowej sławy lekkoatletą Usainem Boltem, a nawet chciała zostać politykiem. W 2014 roku startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej, jednak nie udało jej się wygrać.

W środowisku dziennikarzy sportowych doczekała się sympatycznego pseudonimu „Motylia”, w nawiązaniu do jej koronnego stylu pływackiego. Otylia była wielokrotnie nagradzana w plebiscycie Przeglądu Sportowego, zajmując aż sześciokrotnie miejsca w czołowej trójce. W 2005 roku otrzymała tytuł najpiękniejszej Polki na gali „Viva Najpiękniejsi”. Może się też pochwalić posiadaniem Orderu Uśmiechu, otrzymanym w 2008 roku. Dwukrotnie pojawiła się w serialach, grając samą siebie – w Rodzinka.pl oraz w Pierwszej miłości.

Dodaj komentarz