Robert Lewandowski – król strzelców

Robert_Lewandowski_FCB

Początki w klubach sportowych

Polski piłkarz, fenomen sportowy, grający w Bayernie Monachium na pozycji napastnika oraz kapitan reprezentacji Polski, Robert Lewandowski karierę sportową rozpoczynał w klubie sportowym w Lesznie. Przyglądał się zawodnikom i marzył o rozgrywkach. W 1997 roku rozpoczął treningi w „Varsovii”, gdzie grał przez siedem kolejnych lat. W sezonie 2005/2006 reprezentował „Legię II” w Warszawie.

W 2006 roku został zawodnikiem „Znicza Pruszków”, który kupił zawodnika za 5 tysięcy złotych. Robert Lewandowski w ciągu dwóch sezonów strzelił 37 goli, wykazując się talentem sportowym oraz wytrwałością i obowiązkowością w czasie treningów. W czasie dwóch następnych sezonów uznany został królem strzelców.

Wśród najlepszych

W czerwcu 2008 roku zadebiutował w „Lechu Poznań”, a w grudniu tygodnik sportowy „Piłka Nożna” obwołał młodego zawodnika największym odkryciem sportowym kraju. Znalazł się również na liście redakcji internetowej imscouting.com wśród dziesięciu najlepiej rokujących piłkarzy. Utalentowany piłkarz zauważony został w Wielkiej Brytanii. Na liście pięćdziesięciu piłkarzy do 23. roku życia, których kariera zapowiada się najbardziej obiecująco, Robert Lewandowski znalazł się na 32. miejscu.

W sezonie piłkarskim 2008/2009 zdobył Puchar Polski, grając z „Lechem Poznań”, a następnie Superpuchar Polski, strzelając gola i wypadając korzystnie w konkursie rzutów karnych. W sezonie 2009/2010 jego klub sięgnął po Mistrzostwo Polski.

W 2010 roku sięgnął po koronę króla strzelców Ekstraklasy. Zakończył sezon wynikiem 41 strzelonych bramek i wykonanych 20 asyst. Jednocześnie odbywały się rozmowy transferowe. Ostatecznie przeszedł do niemieckiego klubu Borussia po transferze wynoszącym 4,5 mln Euro. Kontrakt obowiązywał do 30 czerwca 2014 roku. W klubie tym Robert Lewandowski rozegrał w tym czasie 187 meczów, w których zdobył 103 bramki i odbył 43 asysty. W tym czasie niemiecki klub zdobył Mistrzostwo Niemiec w sezonach 2010/2011 oraz 2011/2012, orazż Puchar Niemiec. W sezonie 2013 wywalczył Superpuchar Niemiec.

Od stycznia 2014 roku rozpoczął pięcioletni kontrakt z Bayernem Monachium, od tej pory występując w koszulce z numerem 9. Przyczynił się do zdobycia przez klub Mistrzostwa Niemiec. Najbardziej niezwykłym i widowiskowym wyczynem polskiego piłkarza w barwach Bayernu było strzelenie pięciu bramek w ciągu zaledwie 9 minut. Działo się to podczas meczu 22 września 2015 roku. W sumie w Bundeslidze zdobył 100 goli, stając się 5. zagranicznym zawodnikiem, który zapisał taki wynik na swoim koncie.

11 stycznia 2016 roku Robert Lewandowski zajął 4. miejsce podczas plebiscytu FIFA.

Robert Lewandowski jest aktywnym uczestnikiem życia społecznego. Od 2014 roku został ambasadorem dobrej woli UNICEF.

Sukcesy sportowe i życie prywatne są w kręgu zainteresowań kibiców polskich i zagranicznych.

Dodaj komentarz