Stephen Hawking – geniusz zamknięty w ciele

epa03682857 British physicist, Sir Stephen Hawking speaks during the launch of a report by the charity Breathe On UK at Portcullis House in London, Britain, 30 April 2013.

Breathe On UK is a charity that supports families of children on long-term ventilation.  EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Geniusz zamknięty w ciele

Naukowiec, dotknięty nieuleczalną chorobą, stwardnieniem zanikowym bocznym, nie potrafi samodzielnie egzystować. Jednak umysł Stephena Hawkinga jest sprawny i dociekliwy. Jest brytyjskim astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem teoretycznym. W wieku 72 lat wciąż spotyka się z uczonymi i studentami, którym przekazuje swoje przemyślenia. Nie jest to proste. Bezwładne ciało fizyka wymaga zastosowania różnych znaków kodów, wymyślonych dla nawiązania kontaktu.

Stephen Hawking jest naukowcem, profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge, budzącym ogromne zainteresowanie mediów. Jego badania i przemyślenia naukowe porównywane są z osiągnięciami Alberta Einsteina, budzą wiele sprzecznych uczuć i poglądów, wywołują dyskusje. Osoba, która na co dzień nie zajmuje się pracą naukową, nie jest w stanie pojąć teorii Hawkinga. Sprawiają one również problem fizykom, którzy nie zajmują się kwantową teorią grawitacji.

Czarne dziury Hawkinga

Urodził się 8 stycznia 1942 roku. Lata młodości nie zapowiadały przyszłego geniuszu Stephena Hawkinga. Miał trudności w czytaniu, nie potrafił starannie pisać i należał do uczniów roztargnionych, bałaganiarskich, nieprzykładających się do nauki. Pomimo początkowych trudności, postanowił zająć się fizyką. Tradycje naukowe, wyniesione z domu, w którym ojciec zajmował się pracą badawczą nad chorobami tropikalnymi, sprawiły, że poświęcenie się nauce było rzeczą naturalną. Studiował nauki przyrodnicze w Oksfordzie, a prace doktorską napisał o czarnych dziurach. Na studiach rozpoczął swoje zmagania z chorobą. Praca naukowa pozwoliła mu na pokonanie depresji i stworzenie najważniejszych prac.

Bestsellery

Po napisaniu książki „Krótka historia czasu” stał się sławny, a naukowe dzieło stało się bestsellerem, które zostało sprzedane w nakładzie 10 milionów egzemplarzy. Pozwoliła naukowcowi uzyskać niezależność finansową, umożliwiającą utrzymanie rodziny. Sukces książki należało przypisać teoriom – istnieniu czarnych dziur, podróżom w czasie, rozmiarom Wszechświata, itp.

Książka „Wielki projekt” jest rozważaniem Stephena Hawkinga nad potęgą rozumu. Fizyk uważa, że umysł ludzki nie jest w stanie objąć istoty Wszechświata.

Poglądy uczonego nad życiem po śmierci również są mało optymistyczne. Według niego życie jest niepowtarzalne i jego zakończenie jest ostateczne.

W sumie ukazało się 19 publikacji popularnonaukowych oraz dzieła naukowe. Ciekawostką są książki fantastyczno-naukowe dla dzieci, które napisał wspólnie z córką. W 2007 roku, w 2009 oraz w 2012 roku.

Praca naukowa

W obszarze zainteresowań naukowych Stephena Hawkinga znajdują się kosmologia kwantowa, powstawanie helu we Wszechświecie, badanie struktury Wszechświata, badania nad grawitacją, falami grawitacyjnymi, tunelami czasoprzestrzennymi, czy funkcje falowe Wszechświata. Nietrudno się zorientować, że orientacja w badaniach naukowca wymaga genialnego umysłu.

Profesor stara się przybliżyć wyniki swojej pracy, biorąc udział w odczytach i włączając się w działalność publiczną. Cechuje do dystans do siebie i swojej choroby. Zagrał siebie w filmach, użyczał głosu w serialach animowanych i w piosenkach.

Przyznano Hawkingowi wiele nagród i wyróżnień. Został Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego, a Królewskie Towarzystwo Astronomiczne przyznało mu Złoty Medal. W sierpniu 2009 roku prezydent Barak Obama odznaczył Stephena Hawkinga Medalem Wolności.

W Centrum Kosmologii Teoretycznej znajduje się pomnik – popiersie profesora, dłuta Iana Waltersa.

Dodaj komentarz