Wojciech Cejrowski – podróżnik sześciu kontynentów

Wojciech_Cejrowski_2011

Sam siebie określa jako podróżnika na tropie ginących plemion Amazonii. Dokumentuje życie, zamieszkujących niedostępne ostępy leśne, plemion Indian i Metysów. Celem Wojciecha Cejrowskiego jest ocalenie tych ostatnich pierwotnych ludów od zagłady.

Podróżnicze książki kontrowersyjnego podróżnika otrzymywały nagrody, często stając się bestsellerami. Do najbardziej znanych można zaliczyć książki: „Na końcu Orinoko”, „Gringo wśród dzikich plemion”, która otrzymała nagrodę literacką im. Arkadego Fiedlera dla najlepszej książki podróżniczej 2003 roku, czy też „Rio Anacondę”.

Wśród wypraw Wojciecha Cejrowskiego, które przypominają najśmielsze wyprawy z chłopięcych marzeń, należy wymienić najtrudniejsze:

– w 1996 roku pokonanie bagnistej dżungli w drodze z Panamy do Kolumbii,

– w 1999 roku dociera do ostatniej wioski plemienia Wai Wai w Gujanie,

– w roku 2000 podróżuje po Paragwaju.

Do końca 2015 roku odbył 60 podróży, w czasie których bratał się z tubylczą ludnością, pływał pirogami, chodził na polowania i żył ich życiem z epoki kamienia. Potrafi o nich pięknie i ciekawie opowiadać, z dużą dawką humoru. Na stronach autora można znaleźć fragmenty opowieści, dzięki którym niejeden młody człowiek zapałał miłością do dalekich wypraw.

Cejrowski w mediach

Przygoda z radiem rozpoczęła się w 1991 roku. Wojciech Cejrowski przez 11 lat, u boku Korneliusza Pacudy w Polskim Radiu, prowadził audycję pt. „Czy jest miejsce na country w Polsce?”

W 1993 roku rozpoczął współpracę z Wojciechem Mannem i Krzysztofem Materną w Radiu Kolor. W efekcie powstał program, prowadzony wspólnie z Beatą Pawlikowską. Współpracował również z Radiem WAWA, programem I Polskiego Radia, z programem III Polskiego Radia oraz z różnymi stacjami lokalnymi i prywatnymi. Najbardziej znane audycje Wojciecha Cejrowskiego pochodzą z lat 1997 – 2011. Obecnie tworzy radio internetowe WNET, wspólnie z Krzysztofem Skowrońskim.

Przygoda z telewizją rozpoczęła się w 1992 roku. popularność przyniósł podróżnikowi program „WC kwadrans”, charakteryzujący się propagowaniem konserwatywnych wartości i niskim poziomem kultury osobistej prowadzącego, którą trudno było usprawiedliwić heepeningowym stylem programu.

Wojciech Cejrowski prowadził programy muzyczne w TVP1, a dla Telewizji Niepokalanów zrealizował 30 odcinków programu o podróżowaniu. Współpracował także z RTL7 oraz z Polsatem. Popularność zdobyły autorskie programy podróżnicze „Boso przez świat”. Cykl rozpoczął w 2006 roku program o Meksyku. Autor emanuje ciekawymi pomysłami i zaraża widzów swoją pasją i chęcią poznawania świata.

Zaproszenie na herbatkę

Wojciech Cejrowski rozpropagował w Polsce Yerba Mate. Nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Z chęcią opowiada o sposobach parzenia zdrowotnego błotka i zna mnóstwo anegdot na temat indiańskiego naparu. Zresztą on sam najczęściej prezentuje się z kubkiem herbaty, do spożywania której wszystkich zachęca. Smacznego.

 

Dodaj komentarz