Zinedine Zidane – francuska gwiazda piłki nożnej

Football against poverty 2014 Bern

Zinedine Zidane to idol wielu sympatyków piłki nożnej. Grający przez wiele lat na pozycji pomocnika w reprezentacji Francji, Juventusie Turyn i Realu Madryt zawodnik słynął ze znakomitych zwodów, zmysłu taktycznego i zdolności przywódczych, dzięki którym wielokrotnie był kapitanem drużyny, w której występował. Popularny „Zizou” dwukrotnie zdobył mistrzowskie medale za pierwsze miejsce – w 1998 roku na mundialu w rodzinnej Francji oraz w 2000 roku w mistrzostwach Europy w Belgii i Holandii.

Do historii przeszedł też jego słynny mecz w finale mistrzostw świata w 2006 roku, gdy Francja mierzyła się z Włochami. Zinedine Zidane został najpierw bohaterem swojej ekipy, zdobywając bramkę w siódmej minucie spotkania, aby następnie stoczyć się w odmęt przekleństw kibiców po faulu w dogrywce na Marco Materazzim. Włoch obraził Francuza, mówiąc brzydkie słowa dotyczące jego matki i siostry, a Zidane nie wytrzymał psychicznie i uderzył przeciwnika głową prosto w klatkę piersiową. Za swój dość brutalny faul otrzymał czerwoną kartkę, osłabił drużynę i ostatecznie Francja przegrała, zajmując drugie miejsce w turnieju. Sytuacja stała się słynna na cały świat, a obaj piłkarze paradoksalnie zyskali na popularności dzięki temu zdarzeniu. Był to jednak ostatni sezon Zidane’a, który po 2006 roku postanowił zakończyć przygodę z piłką nożną jako zawodnik.

Zinedine Zidane postanowił zostać trenerem, obejmując najpierw w 2013 roku posadę drugiego trenera Realu Madryt, aby w 2016 roku zostać pierwszym szkoleniowcem tej znanej na cały świat drużyny. Francuski sportowiec znany jest też z zaangażowania w działalność charytatywną. Pomagał między innymi dzieciom chorym na AIDS w Tajlandii, biednym ludziom w Maladze, a w ramach walki z laukodystrofią uczestniczył w wyprawie na Mont Blanc. W 2010 roku po trzęsieniu ziemi na Haiti wraz z innym słynnym piłkarzem – Brazylijczykiem Ronaldo zorganizował mecz gwiazd, w którym zagrał także on sam.

Były piłkarz, a dziś trener wiedzie dość spokojne życie, omijając skandale. Swoją żonę poznał już w 1991 roku i do dziś małżonkowie doczekali się czterech synów, którzy postanowili pójść w ślady Zidane’a i grają w piłkę nożną w juniorskich drużynach Realu Madryt. Zidane jest pochodzenia algierskiego, ale jego rodzice w 1953 roku wyemigrowali do Paryża, a następnie do Marsylii. Sportowiec spędził dzieciństwo w niezwykle biednej dzielnicy, z której udało mu się wyrwać dzięki wspaniałej grze w piłkę nożną. Francuz jest muzułmaninem, jednak jak sam przyznaje, nie praktykuje swojej religii.

Dodaj komentarz